Kemalpaşa, 7087. Sk. No 26/B, 35060 Bornova/İzmir (0232) 467 57 82

StarCar Saf Su Arabada Niçin Kullanılır?

StarCar Saf Su Arabada Niçin Kullanılır?-Resim

StarCar Saf Su Arabada Niçin Kullanılır?

Saf Su Arabada Niçin Kullanılır ve Yararı Nedir 

Araç sürücüleri kış bakımı için araçlarına antifriz uygular. Peki, antifriz sadece kış için mi yapılmalıdır? Antifriz her ne kadar kış bakımı olarak görülse de aslında her mevsim araçlara uygulanabilir. Antifriz, bir tür alkol çeşididir. Araç içindeki yağların donmasını ve ısınmasını önlemek amacıyla kullanılmaktadır. Araç içerisinde kullanılan antifriz, donmayı ve ısınmayı önlediği gibi paslanmayı da önler. Antifriz ve saf su bağlantısı ise burada ortaya çıkıyor. Antifriz, tek başında kullanılmıyor. Saf su ile birlikte kullanıldığı zaman etkili sonuç veriyor. 

Araçlarda Neden Saf Su Kullanılır 

Araç bakımının bir parçası olan antifriz, değiştirildiği zaman yoğunluğu ölçülmeli ve öyle uygulanmalıdır. Eğer araç içindeki antifriz 3 seneden fazla değiştirilmemişse araç içindeki tüm su boşaltılmalıdır. Ardından yeni antifriz ve saf su ile doldurulmalı, değiştirilmelidir. Peki, neden saf su kullanılır? Saf su kullanılmasının asıl amacı su içerisinde herhangi bir tortu ve kireç bulunmamasıdır. Saf su sayesinde araç motoru daha kısa sürede ısınır ve aracın ısınmasını sağlar. Gerektiği durumlarda ise saf su sayesinde araç motoru daha kısa sürede soğur. Böylelikle antifriz ve saf su sayesinde araç motoru korunmuş olur. 

Antifriz İle Şebeke Suyu Kullanımı 

Araç bakımının bir parçası olan antifriz değiştirildiği zaman su değişikliği de yapılır. Araç içerisinde kullanılan su önemlidir. Eğer araç içerisinde saf su yerine şebeke suyu kullanılırsa bu ileride sorun haline gelecektir. Şebeke suları bölgeden bölgeye değişebiliyor. Bazı şehirlerde şebeke suyu aşırı kireçli olurken bazı şehirlerde daha az kireçli olabiliyor. Şebeke suyunda bulunan kireç ve tortu zamanla aracın zarar görmesine neden oluyor. Bu nedenle araç içerisinde her zaman saf su kullanılıyor. Antifriz ve saf su sayesinde araç korunuyor.